czwartek, 29 listopada 2012

Przepływ ciekłego metalu w spawaniu MIG MAG

Sposób przepływu ciekłego metalu z topiącego się drutu do jeziorka w procesie spawania MIG MAG wpływa na jego stabilność, wielkość rozprysku, możliwość spawania w pewnych pozycjach, kształt spoiny, głębokość wtopienia i w końcu na samą wydajność spawania.

Rodzaj przepływu ciepłego metalu zależy od nastawionych parametrów spawania w
spawarce mig mag, a więc od: natężenia prądu, napięcia łuku oraz od składu gazu osłonowego. W zależności od tych parametrów przepływ ciekłego metalu może być: zwarciowy, natryskowy lub mieszany.

Łuk zwarciowy charakteryzuje się małą energią i można go wykorzystać do spawania elementów cienkich we wszystkich pozycjach pracy oraz elementów grubszych w tak zwanych pozycjach przymusowych. Łuk zwarciowy zapewnia dobre wtopienie i niewielki rozprysk. Jego wady to wykonywanie nierównych lic spoiny. Jak powstaje? Podczas gdy jest małe natężenie prądu spawania i niskie napięcie łuk jest krótki, a powstałe na końcu elektrody krople są duże i co pewien czas powodują zwarcia obwodu spawania.

Gdy zwiększamy natężenie prądu, a więc wydłużamy łuk, powstaje tzw.
przelot grubokroplowy, bezzwarciowy, który ma mniejszą stabilność, większy rozprysk i nierówne lico. Zwiększanie natężenia prądu i napięcia łuku w tym samym czasie tworzy przepływ mieszany, który jest bardzo niestabilny, ma duży rozprysk i bardzo nierównomierne lico.

Jeśli dalej będziemy zwiększać natężenie energii elektrycznej i napięcie łuku, stworzymy strumieniowy przepływ w łuku dużej liczby drobnych kropelek, który nazywa się
przepływem natryskowym. Spawanie za pomocą łuku natryskowego daje dużą wydajność, zwiększoną głębokość wtopienia spoiny przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odprysków. Dzięki temu lico spoiny staje się gładkie. Wadą spawania łukiem natryskowym przy użyciu spawarki mig mag jest to, że praca możliwa jest tylko w pozycji podolnej. Tylko taka pozycja umożliwia użycie spawarki mig mag przy tak dużej energii spawania i objętości jeziorka.

5 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szukasz stołu spawalniczego lub akcesoriów do spawania? Internetowy sklep internetowy migomat.com.pl ma w swojej ofercie setki produktów od najlepszych producentów. Sprawdź koniecznie ofertę na https://migomat.com.pl/akcesoria-spawalnicze/stoly-spawalnicze

    OdpowiedzUsuń
  4. Spawarki laserowe stanowią przełom w technologii łączenia materiałów, oferując wyjątkową precyzję i czystość spoin. Dzięki wykorzystaniu skoncentrowanego promienia światła, możliwe jest osiągnięcie wysokiej jakości połączeń, nawet w przypadku bardzo cienkich lub delikatnych materiałów. Spawarki laserowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, w tym w elektronice, jubilerstwie, medycynie oraz w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Ich zalety to nie tylko wysoka dokładność, ale również minimalizacja ryzyka uszkodzenia obrabianych części. Dodatkowo, proces spawania laserowego jest znacznie szybszy niż tradycyjne metody, co przekłada się na wzrost efektywności produkcyjnej. Urządzenia te są również bardziej ekologiczne, ponieważ generują mniej odpadów i emisji. Wdrożenie spawarek laserowych w procesy produkcyjne pozwala na osiągnięcie lepszych wyników przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i wpływie na środowisko.




    OdpowiedzUsuń