piątek, 23 listopada 2012

Parametry drutu w metodzie spawanie MIG MAG

Przed przystąpieniem do spawania migomatem konieczne jest dobranie podstawowych parametrów pracy. W poprzednim artykule opisaliśmy dobór drutu podczas spawania metodą mig mag, a konkretnie jego rodzaj i średnicę. Podczas spawania migomatem drut jest bardzo istotny. Oprócz rodzaju i średnicy ważna jest prędkość podawania drutu, a także długość jego wysunięcia. 
 
Jeśli chodzi o prędkość podawania drutu podczas spawania za pomocą spawarki mig mag sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Dobór polega a tym, że przy konkretnej wartości napięcia łuku należy w taki sposób nastawić prędkość podawania drutu, żeby jego stapianie miało stabilny przebieg.

W przypadku wolnego wylotu, czyli długości wysunięcia drutu sprawa jest trochę bardziej zawiła. Mierzy się tu odległość począwszy od topiącego się końca drutu aż do końcówki prądowej. Wolnywylot drutu reguluje się wysokością trzymania uchwytu nad spawanym przedmiotem. Długość wysunięcia drutu ma wpływ na intensywność podgrzania drutu na długości pomiędzy końcówką prądową a stapiającym się końcem drutu, a więc o jego temperaturze i prędkości stapiania. Dlatego wraz ze wzrostem długości wolnego wylotu elektrody, przy identycznym natężeniu prądu, bardzo rośnie wydajność stapiania elektrody, w wyniku czego wyższe są prędkości spawania. Jeśli wartość wysunięcia drutu jest za duża, zaburza to stabilność łuku, aż do powstania tzw. "strzelania" i zwiększonego rozprysku. Natomiast za krótki wolny wylot sprawia, że łuk spawarki mig mag jarzy się za blisko końcówki prądowej i może powodować przyklejenia się drutu i zniszczenia końcówki.

Długość wolnego wylotu zależy np. od rodzaju i średnicy drutu, a także natężenia prądu i napięcia łuku. Dla przykładu w trakcie spawania łukiem zwarciowym za pomocą spawarki mig mag najlepsza długość to około 6-15mm, natomiast w przypadku łuku natryskowego będzie to 18-25mm.

3 komentarze:

  1. Dzięki za info, myślę, że najlepsi w tym są spawacze z Wietnamu

    OdpowiedzUsuń
  2. Tablice narzędziowe: Tablice narzędziowe to doskonałe rozwiązanie do organizacji przestrzeni roboczej. Pozwalają na przechowywanie narzędzi w sposób uporządkowany i łatwo dostępny, co znacząco zwiększa efektywność pracy. Dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego warsztatu.

    OdpowiedzUsuń