piątek, 23 listopada 2012

Parametry pracy migomatem – dobór drutu i łuku

Spawanie metodą MIG MAG oznacza spawanie łukowe w osłonie gazowej, spawanie półautomatyczne albo spawanie w osłonie dwutlenku węgla. Dzięki współczesnym sprzętom techniką MIG MAG jesteśmy w stanie spawać w różnych pozycjach wszystkie metale spawalne i stopy, zaś wydajność jest znacznie wyższa niż elektrodami otulonymi. Żeby pracować z zadowalającym rezultatem spawarkę mig mag należy odpowiednio dobrać parametry spawania, takie jak np. rodzaj i średnice drutu, a także natężenie i napięcie łuku.

Dobór rodzaju drutu jaki będzie miała spawarka mig mag zależy od grubości materiału, jaki chcemy zespawać oraz pozycji spawania. Najpopularniejsze średnice drutu spawalniczego to: 0,6mm, 0,8mm, 1,0mm, 1,2mm, 1,6mm. Należy tutaj zwrócić uwagę na gęstość prądu płynącego przez drut spawalniczy. Im mniejszą średnicę drutu wybierzemy tym większa będzie gęstość i głębokość wtopienia. Gęstość prądu wpływa też na charakter przenoszenia metalu w łuku spawalniczym.

Spawarka MIG MAG ma płaskie charakterystyki napięciowe źródła prądu. Dlatego parametrem, który bezpośrednio się reguluje jest napięcie łuku. Zaś natężenie prądu spawania zależy od wartości nastawionego napięcia jak i od prędkości podawania drutu i jego średnicy. Wartość napięcia w spawarkach mig mag da się regulować na dwa sposoby: skokowo bądź płynnie. Wyższa wartość napięcia oznacza dłuższy łuk, a to powoduje mniejszą głębokość wtopienia i szersze lico spoiny. Zbyt duże napięcie zwiększa rozprysk, porowatość, ryzyko podtopień i przyklejeń. Zbyt małe zaś napięcie prowadzi do niestabilność procesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz