piątek, 23 listopada 2012

Spawanie MIG MAG prądem pulsacyjnym






Spawarki MIG MAG są jednym z najpopularniejszych sprzętów spawalniczych. Standardowe spawanie migomatem polega na zajarzeniu łuku pomiędzy materiałem rodzimym a drutem spawalniczym automatycznie podawanym przez podajnik drutu. Przestrzeń łukowa i spawany materiał osłaniają: gaz obojętny (aragon, hel) albo aktywny (tlen, wodór lub dwutlenek węgla).

Metoda spawania migomatem cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest wydajna oraz uniwersalna. Jednak spawacze, którzy chcą spawać z jeszcze lepszym efektem mogą przerzucić się na lepszy migomat z funkcją puls. Umożliwia to pracę prądem pulsacyjnym lub nawet prądem o podwójnej pulsacji. W metodzie spawania pulsacyjnego za pomocą spawarki mig mag pomiędzy drutem a spoiną jarzy się łuk o małej mocy, który jest zasilany przez prąd bazowy (podstawowym), przerywany impulsami o bardzo wysokim natężeniu prądu. Podczas pracy wszystkie parametry należy dobrać w taki sposób, żeby podczas niskiego prądu na końcu drutu wytworzyła się jedna kropla ciekłego metalu i nastąpiło bezzwarciowe przeniesienie w sposób natryskowy do spoiny podczas impulsu wysokiego.

Kiedy warto spawać prądem pulsacyjnym? Wtedy kiedy chcemy uzyskać spoinę o prawidłowym przekroju bez porowatości, a ponadto nie mającą odprysków. Zaletą spawania prądem pulsacyjnym jest również możliwość regulacji parametrów, do których zalicza się: prędkość podawania drutu, częstotliwość impulsu, czas impulsu, prąd bazowy, napięcie, długość wylotu drutu. Dzięki temu spawacz może wpływać na skupienie łuku i kształt spoiny, a także jest w stanie zespawać cienkie blachy.

2 komentarze:

  1. Jeszcze takiego spawanie migomatem prądem pulsacyjnym to nie widziałem. Gdzie można takie znaleźć?

    OdpowiedzUsuń
  2. Spawarki laserowe stanowią przełom w dziedzinie spawania, oferując niezrównaną precyzję i kontrolę nad procesem spawania. Są idealne do zastosowań wymagających najwyższej dokładności, zapewniając wysoką jakość i efektywność pracy.

    OdpowiedzUsuń